Vstup dítěte do MŠ

CO ZNAMENÁ VSTUP DO MATEŘSKÉ ŠKOLY PRO VAŠE DÍTĚ?

Vstup dítěte do mateřské školy a čas, který tam stráví společně s jinými dětmi, je úsek života, jenž má zvláštní a důležitý význam pro jeho rozvoj. Pro vaše dítě začíná období s mnoha novými požadavky, v prostředí, které se velmi liší od důvěrně známého domova. To znamená že:

Pokuste si představit situaci, když jsme poprvé nastupovali do nového++- zaměstnání. Jistě se vám hlavou honila řada otázek: Jaké to tam bude? Co budu dělat? Jací budou kolegové? Zvládnu to? atd. Stává se nám to vždy, když nás čeká něco nového, neznámého. Dítě je v této chvíli ve stejné situaci, ale neumí své obavy vyslovit. A i když se často do školky těší, nejistota v něm zůstává.

Z RODIČŮ SE STÁVAJÍ RODIČE DÍTĚTE Z MATEŘSKÉ ŠKOLY

Dítě sice stojí ve středu dění, ale i pro vás, pro rodiče, je vstup vašeho dítěte do mateřské školy něčím zvláštním. Také na vás dolehnou změny a nové požadavky.

Musíte se připravit na to, že po určitou část dne jste bez svého dítěte a že bezprostředně nevíte, co dělá, co si myslí nebo co cítí. Jak se mu bez vaší přítomnosti povede? Jak vy sami tento čas využijete? Ve skutečnosti potřebují i rodiče určitý čas na přivyknutí, aby mohli pojmout mnoho nových informací a zpracovat je. Učí se důvěřovat novým partnerům při výchově. Učí se také důvěřovat svému dítěti, které se stává samostatnějším. Platí, že postupem času se vyvine pocit spoluodpovědnosti za fungování skupiny a celé mateřské školy.

Od vás se očekává, že:

Každý nový začátek znamená také rozloučení s tím, co je důvěrně známé. S tím jsou u dětí i rodičů spojeny silné city. Ty lze zřetelně pozorovat při ranním loučení. Pokud jste nejistí, hledejte radu a podporu u učitelek, které vaše konkrétní problémy pomohou spolu s vámi vyřešit.

DOPORUČENÍ PRO RODIČE PŘED VSTUPEM DÍTĚTE DO MATEŘSKÉ ŠKOLY:

(Poradce ředitelky mateřské školy, září 2014)

Před zápisem:

Po přijetí:

 

 Pro představu uvádíme některé výroky dospělých, kterými nevědomky znejistí své dítě:

Překlad“ některých výroků rodičů:

(Poradce ředitelky mateřské školy, září 2014)

„Já si neumím představit, jak to ta naše Anička zvládne, pláče i u babičky, když tam nejsem, nehne se ode mne ani na krok.“

 

„Já to obrečím, už teď na to musím pořád myslet.“

 

„Už potřebuje školku jako sůl.“
„Počkej, až budeš ve školce!...“

 

„Skoro mám pocit, že do školky jdu já, ne náš Patrik.“

 

„Konečně budu mít chvilku pro sebe.“

 

„Ve školce budeš muset poslouchat!“

 

„Když budeš hodný, koupím ti to auto.“

 

Zkuste se včas zarazit, kdybyste chtěli používat při rozhovoru s kamarádkou, babičkami, partnerem uvedená a podobná sdělení. Děti jsou před nástupem do školky velmi citlivé a vnímavé a i když si hrají s kamarádem na písku, mají uši všude ……Smiley, však to znáte.

Zobrazení: 2408