Jak to u nás chodí

 

Chceme, aby se k nám vaše děti těšily, a vy jste je k nám rádi vodili.

ŠKOLKA NA ZKOUŠKU:

Adaptace poslední týden v srpnu – taková generálka….

Přijďte se k nám do školky podívat, jak to tu máme hezké. Jste vítáni! Ukážeme vám i vašemu dítěti, kde bude jeho šatna, třída, uvidí, jaké máme značky, třeba si ji bude moc i vybrat a hned bude vědět, kde si uloží příště oblečení a boty a kam se chodí na záchod. Děti jsou často překvapené, že jsou záchody a umývadla malá a že i ručník a kelímek s pastou bude mít svůj domeček. A na čem se spinká? A proč je tu tolik stolečků a židliček? To u nás doma je to úplně jiné. A tahle paní říká, že bude moje paní učitelka, že se na mě těší a budeme si spolu hrát….hmmmm……. Hele, mají tu stejný bagr, jako mám doma! Je vám umožněno podívat se ve třídě na hračky, pohrát si s nimi a těšit se tak na „den D“. Nebo využít v halách klouzačky a pomůcky k pohybovým činnostem. Zrovna tak si můžete pohrát chvilku v kolektivu dětí. V tomto týdnu je jich ve školce méně a máte příležitost „vyzkoušet si to“. Vše samozřejmě s přítomností rodiče, nejde ještě nechat v tomto týdnu dítě samotné ve školce a „skočit si na nákup“. Je pravděpodobné, že dítě, až to bude „na ostro“, se bude cítit jistěji, nepůjde do úplně neznámého prostředí, které uvidí poprvé. Toto vše můžete absolvovat po dohodě i během školního roku.

 

ŠKOLKA NA OSTRO

Adaptace v září nebo v průběhu roku

V této době už to u nás ve školce pěkně žije a naplno vesele funguje. Dítě může první den pobýt jen chvilku, druhý den o něco déle, třetí den zase přidat – vše je o domluvě s učitelkami, u každého je to jiné. Můžete u nás zůstat i s dítětem a postupně je učit zvládat samostatný pobyt ve školce. Chápeme, že spousta z vás nemůže využít ani školku na zkoušku, ani postupné zvykání – co s tím? Co pomáhá? Využijte naše rady z článku „Spolu to zvládneme“ ze sekce Adaptace a zvažte ještě možnost vzít si na první den dovolenou a vyzvednout si dítě po obědě.

POKUD TO NENÍ NUTNÉ, NENECHÁVEJTE, PROSÍM, DÍTĚ POPRVÉ PRVNÍ DEN VE ŠKOLCE „OD RÁNA DO VEČERA“.

Co máme vyzkoušeno, že pomáhá:

 • zbytečně loučení neprodlužovat

 • zavést si svůj loučící rituál a dodržovat ho, seznámit s ním i ostatní členy rodiny – pusu a plácnutí, 3x pusu a jdeme, apod.

 • určitě pomáhají plyšáci

 • když to nejde s mamkou – jak na tom bude taťka nebo babička?

Co pro vás můžeme udělat my:

 • podávat vám informace, jak se dařilo vašemu dítku po vašem odchodu, a během dne

 • po domluvě s vámi pomoc s loučením

 • jestli bylo loučení hodně náročné a vy víte, že by vám pomohla v práci malá zpráva – můžete se dohodnout s učitelkami na čase, kdy si zavoláte o informace. Ale paní učitelky na druhou stranu nemohou půl dopoledne protelefonovat …

 • nabídnout vám vstupní rozhovor – individuální schůzka (není to rozhovor při předávání a vyzvedávání dítěte), kdy si v klidu popovídáme, nebude to v ranním spěchu. Je to možnost pochopit vaše rodinné zázemí a situaci, váš styl výchovy i vaše očekávání, která vůči nám máte, názory na režim dne, na činnosti ve školce.

Co pro nás můžete udělat vy:

 • vyplnit a předat Adaptační dotazník

 • pročíst si celou sekci Adaptace

 • důvěřovat nám

 • komunikovat s námi

TĚŠÍME SE NA VÁS A PŘEJEME SI, ABY TO I U VÁS BYLO STEJNÉ Smiley

Zobrazení: 3413